Select Page

Festival Açılış Filmi

Anons

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Anons filmi, 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilecek. Türkiye ve Bulgaristan ortak yapımı olan, Türk Sineması’nın genç ve yetenekli yönetmenlerinden Mahmut Fazıl Coşkun’un yönetmenliğini yaptığı filmin ilk gösterimi, 75. Venedik Uluslararası Film Festivalinde gerçekleştirildi ve buradan jüri özel ödülü aldı.

Anons (2017) filminde, ordudan tasfiye edilmiş dört askerin bir gece boyunca süren sıradışı yolculuğu konu ediliyor. Oyuncuları arasında Ali Seçkiner Alıcı, Turhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz’ün yer aldığı filmin senaristliğini Coşkun ile son dönem Türk sinemasını en çok etkileyen isimlerin başında yer alan Ercan Kesal üstleniyor. 1963 yılının mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbenin hazırlık çalışmaları vardır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha darbenin İstanbul ayağında görevlidir. Etkili bir bildirinin darbenin başarısında önemli olacağını, halkı bu sayede yanlarına çekeceklerini düşünen dört asker, darbe gecesi Ankara’daki radyolarda okunacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul’da okumayı planlar. Askerler darbenin başarılı olacağına çok emindir. Onlar yaptıkları planlama ve askeri güçle her şeyin üstesinden gelebileceklerini düşünür, fakat hesap etmedikleri bir şey vardır o da sivil hayatın görünmeyen gücü. 

Anons’un yönetmen koltuğunda oturan Mahmut Fazıl Coşkun, aynı zamanda “Uzak İhtimal” ve “Yozgat Blues” filmlerinin ödüllü yönetmenidir. Başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz’ün paylaştığı filmin senaryosunu Mahmut Fazıl Coşkun, Ercan Kesal ile birlikte yazmıştır.

EnglishTürkçe
Share This