Festival Açılış Filmi

Dilsiz

Yönetmen: Murat Pay

2019 yılında vizyona giren yönetmenliğini Murat Pay’ın yaptığı Dilsiz, 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilecek. Türk Sineması’nın genç ve yetenekli yönetmenlerinden Murat Pay’ın uluslararası festivallerde gösterime giren filmi Dilsiz Sakaryalı sinemaseverlerle buluşuyor.
Dilsiz (2019) Murat Pay’ın, geleneksel sanatlarımızın önemli duraklarından olan Hüsn-ü Hat sanatının inceliklerini usta-çırak ilişkisi üzerinden aktardığı uzun metraj kurmaca filmidir. Senaryosunda Murat Pay’la Selman Kılıçarslan’ın eşlik ettiği Dilsiz, dünya prömiyerini 25. Saraybosna film festivalinde yaptı.
Şeyh Galip beyitleri ve santurun o güzel tınısıyla edebi kültürümüz ve geleneksel sanatlarımıza ait bir çok sembolü de içinde barındıran filmde; geçimini duvar ressamlığı ile sağlayan, dünyaya kendini kapatmış, kendi içine dahi dilsiz olan Sami’nin babaannesinden kalan sandık ile başlayan insan-ı kamil olma ve hattat olabilme yolculuğu işlenmektedir.
Film dört karakter etrafında şekillenmektedir; Sami, hattat Eşref Efendi, Selma Hanım ve meczup Tahir Efendi. İşiten ve dinleyen anlamına gelen Sami’nin hat sanatı ile tanışmasına, kendini bulma yolculuğuna çıkmasına babaannesi vesile olmaktadır. Sami’nin serüveni babaannesinden kalan sandıkla başlar. Filmde babaanne geçmişi temsil ederken; Sami geçmiş ile gelecek arasında, gelenek ile modern arasında köprüdür.
Yönetmen Murat Pay, geçmişi ile geleceği birbirine bağlamayı, kadim gelenekleri ve kültürel kodları gelecek nesillere aktarmanın önemini karakterleri aracılığıyla anlatmaktadır.
Dilsiz gösterime girmesinden kısa bir süre sonra yoğun bir ilgi gördü ve özellikle genç sinemaseverler tarafından sahiplenildi. Gençlerden gelen talepler üzerine Anadolu’nun birçok ilinde özel gösterimler yapıldı.

English EN Türkçe TR
Share This